SHARE:  
The Joys of Food
Cupcakes, Tacos, Donuts, and Sushi
Ice Cream Van
Candylab Toys
$10.00 (3)
Taco Van
Candylab Toys
$10.00 (3)
Cupcake Truck
Green Toys
$10.50 (6)
VR Masterchef Junior 
Abacus
$35.00 (3)
Happy Birthday Party Cake
Brybelly
$12.50 (3)
Scrumptious Cupcakes
Brybelly
$7.50 (3)
Baker's Dozen Donuts
Brybelly
$12.50 (3)
TriceraTaco Taco Holder
Funwares
$10.00 (6)
Sushi
HABA
$10.00 (1)
Vegetable Basket
HABA
$12.50 (1)
4 Wooden Eggs
HABA
$7.50 (1)
Pizza Shop
Klein
$19.55 (4)
Pizza Party
University Games
$5.50 (6)
Perfect Pizza Play Set
Hape
$11.00 (4)
Cooking Essentials
Hape
$13.50 (4)
Garden Vegetables
Hape
$11.00 (4)
Fast Food Set
Hape
$13.50 (4)
Toddler Fruit Basket
Hape
$10.00 (4)
Cupcakes
Hape
$7.50 (4)
Supermarket
EDC/Usborne
$3.50 (1)
100 Things to Know About Food EDC/Usborne
$6.50 (1)


Secrets of the Vegetable Garden
EDC/Usborne
$6.50 (1)
What Happens When You Eat? EDC/Usborne
$7.50 (1)
Chef Academy 
EDC/Usborne
$6.50 (1)
Let's Party 36pc Puzzle
Crocodile Creek
$13.50 (4)
Donuts Jigsaw Puzzle
Peter Pauper
$7.99 (2)
Increase Sales and Earn a
Greater Profit?
stacks_of_coins.jpg
Keystone pricing has been the standard in the industry for decades. It's an easy way for your staff members to do the pricing themselves, and traditionally it has allowed for a healthy margin.
That has changed. Manufacturers in the past primarily used pricing structures that made it easy to double the wholesale price. (A $5.00 items would retail for $9.99, a $10.00 item would retail for $19.99)
What we are seeing now are items that cost, for example, $10.50 and $15.50, which make it hard to keystone.
We are also seeing astronomical freight charges (on orders that are not free freight), making it difficult to achieve adequate profit margins.
What's the solution? I've always been a big proponent of variable margins.
I'll give you an example. You buy a bag of Van Gogh Marbles. You get a 100 and they cost 18¢ each. You can charge 50¢ for this item. Why? In general, folks will not know what the going rate is for a Van Gogh Marble, and 50¢ still seems like an inexpensive price.
On the other side, you have fallen in love with a wooden Nativity Set. The cost is $58.00. You decide that $116.00 is too high, but you know that you could sell 12 at $99.00. It's a shorter margin, but you sold so many more at the $99.00 price, that your overall dollars are higher.
Conversely, higher priced items, you may need to take a shorter margin.
By having your prices focused on value (and not just formula), you have the potential to both sell more, and to make a greater profit.
Sandy Ruben and Associates Road Reps
Sandy Ruben • sandyrubeninfo@gmail.com (Hillsborough, NC)  
Katherine Hodges • katherinetoyrep@outlook.com (Garner, NC)
Don Smith • donsmithSRA@gmail.com (Athens, GA)
Valerie Bernstein • valeriebernstein1@gmail.com (Leesburg, AL)    
Misty Blalock Audish • mbaudish@gmail.com (Charlotte, NC)
Rachel Jones • toysalesrep@hotmail.com (Chesapeake, VA)   
Catherine Coury • catherinecoury2@hotmail.com (Raleigh, NC)
Daryll Gunter • toysarecool@yahoo.com (Perry, FL)
Karen Bortle • karenbortle@gmail.com (Clarksville, TN)          
Boone Forst • booneforst@gmail.com (Mt. Pleasant, SC)
Melanie Minery • m.minerytoyrep@gmail.com (Vass, NC)
Lizzie Lerner • thetoyladyfl@gmail.com (Palm Beach Gardens, FL)
Jeff Griffith • jeffgriffithsra@gmail.com (Greensboro, NC)
Crystal Lemon • cctoysgames@gmail.com (Ft. Lauderdale/Asheville)
Bethany Mathis • bethanytoyrep@gmail.com (Nashville, TN)